O svazu
Český svaz mariáše (ČSM) je občanským sdružením, jehož základním cílem je šířit povědomí o dovednostní karetní hře mariáš a pořádat v něm organizované soutěže. Jako občanské sdružení je založen na členském principu.
Základním dokumentem ČSM jsou Stanovy.
Vnitřní uspořádání ČSM je dáno navazujícím dokumentem Organizační řád.
Vrcholným orgánem ČSM je Konference delegátů, jež se schází jednou ročně před zahájením dalšího ročníku celoročních soutěží. ČSM je organizačně rozdělen do tzv. sekcí, z nichž každá spravuje jeden druh mariáše a v mnoha ohledech je svébytným subjektem (např. ve věci kodifikace pravidel). Nejvyšším výkonným orgánem je Předsednictvo sestávající ze stálých členů volených Konferencí delegátů na funkční období 3 let a z nestálých členů, jež jsou delegováni vedením jednotlivých sekcí. Nižšími výkonnými orgány jsou Výbory jednotlivých sekcí. V čele ČSM stojí Předseda volený z řad stálých členů Předsednictva. Předsednictvo řídí činnost ČSM, rozhoduje o finančních otázkách a stanovuje společná rámcová pravidla pro pořádání soutěží pod hlavičkou ČSM. Do vlastních pravidel a soutěžních řádů jednotlivých soutěží již nezasahuje, ty jsou plně v kompetenci sekčních Výborů.
Svébytnou složkou Českého svazu mariáše je tzv. "Přidružená soutěž". Statut přidružené soutěže může získat jakákoliv organizovaná skupina zabývající se pořádáním mariášových turnajů, která si chce zachovat svoje specifika (pravidla, soutěžní řády), ale která se zároveň chce aktivně zapojit do dění zastřešovaného ČSM a profitovat z jeho možností jako vrcholné organizace českého mariáše.
Údaje o ČSM:
Úplný název dle stanov: Český svaz mariáše, občanské sdruženíIČO: 47720956
Sídlo: Voskovcova 1130/26, Praha 5, 152 00
Z historie:
Dějiny organizovaného mariáše se začaly psát v roce 1986, kdy bylo v Mariánských Lázních ustanoveno Volné sdružení hráčů licitovaného mariáše, předchůdce dnešního Českého svazu mariáše. Impulz k založení vzešel zřejmě z událostí, jež se seběhly na turnaji ve voleném mariáši v městě Holoubkově u Rokycan, kam vyrazili i hráči sdružení v TJ Lokomotiva Mariánské Lázně. Protože mariánskolázenští dorazili na turnaj až po ukončení prezence a nebyli již do hry připuštěni, rozhodli se v přísálí uspořádat miniturnaj v bodovaném licitovaném mariáši, který sami na svých setkáních již nějaký čas praktikovali. Protože vlastní turnaj v Holobkově byl vyřazovací, našla se v krátké době řada účastníků, které nové, neznámé pojetí hry zaujalo a k miniturnaji se přidali. Bodovaný licitovaný mariáš zaujal natolik, že v krátkém sledu v něm byl uspořádán první vlastní trunaj, jehož vítězem se stal Tibor Rýdel z mariánskolázeňské Lokomotivy. Tento památný turnaj se konal v zotavovně Oradour v Mariánských Lázních.
Dne 19.4.1986 se v Kaznějově za účasti 59 hráčů uskutečnil první turnaj první ligové soutěže jednotlivců a družstev v bodovaném licitovaném mariáši s názvem "I.neoficiální liga družstev ČSR v licitovaném mariáši" s tím, že soutěž družstev byla hlavní a soutěž jednotlivců vedlejší. První turnajové vavříny pro sebe získalo družstvo TJ Mládí Praha a v jednotlivcích Miroslav Čechura z Plzně. Druhý turnaj se uskutečnil v Mariánských Lázních za účasti již 77 hráčů a po jeho skončení byly na schůzi 15 zájemců o organizování mariášové ligy položeny první reálné zíklady dnešního ČSM. Výsledkem schůze bylo ustanovení přípravného výboru, volba jeho předsedy a pozdějšího dloholetého předsedy celého svazu pana Vladimíra Šubrta a přijetí již zmiňovaného názvu "Volné sdružení hráčů licitovaného mariáše."
K transormaci Volného sdružení na současné občanské sdružení Český svaz mariáše došlo v roce 1992. Ve stejném roce byly stanovy svazu zaregistrovány u Ministerstva vnitra a svaz byl přijat za přidruženého člena dnes již neexistujícího ČSTV.